Forum OSKKO - wątek

TEMAT: skład rady pedagogicznej
strony: [ 1 ]
1qaz13-04-2010 21:01:27   [#01]
czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia ma prawo uczestniczyć w radzie pedagogicznej i głosować w ważnych sprawach?
rzewa13-04-2010 21:28:42   [#02]

 Tak, jak najbardziej:

UoSO at 40 ust 3. W skład rady pedagogicznej wchodzą: dyrektor szkoły lub placówki i wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole lub placówce oraz pracownicy innych zakładów pracy pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu lub prowadzący pracę wychowawczą z młodocianymi pracownikami w placówkach zbiorowego zakwaterowania, dla których praca dydaktyczna i wychowawcza stanowi podstawowe zajęcie. W zebraniach rady pedagogicznej mogą również brać udział, z głosem doradczym, osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej, w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki. 

ankate13-04-2010 21:34:29   [#03]
Czyli należy ich ująć w księdze protokołów - w składzie RP na dany rok, na liście z podpisami pod protokołem wykazywać jako nieobecny usprawiedliwiony?
basia313-04-2010 21:47:11   [#04]
A ja mam poważne wątpliwości -nie świadczy pracy i nie bierze udziału w posiedzeniach RP, ponieważ "ratuje swoje poszargane zdrowie", ale skoro uczestniczy w posiedzeniach (nie  wiem dlaczego, po co i kto go zaprosił??) to jaki to urlop i gdzie to marne zdrowie???  Ten nauczyciel jest pracownikiem na URLOPIE!!
Leszek13-04-2010 22:10:36   [#05]

popieram basia3,

udział w RP to realizacja art. 42 - czyli świadczenia pracy w wymiarze do 40 godzin tygodniowo...

a on urlopuje dla ratowania zdrowia i nie wolno mu pracować

pozdrawiam

Marek Pleśniar13-04-2010 23:08:08   [#06]

moim zdaniem też jest na urlaubie

(w życiu bym na urlopie nie przyszedł;-)

izabelamaciejka14-04-2010 06:24:34   [#07]
jest na urlopie, ale jest też członkiem Rady Ped., więc na liście obecności przy jego nazwisku jest po prostu nieobecność usprawiedliwiona.
1qaz14-04-2010 07:03:35   [#08]
ale moje pytanko jest proste, ma prawo czy nie? cytat rzewy nic o tym nie mówi, nie chodzi o głos doradczy.
rzewa14-04-2010 07:05:39   [#09]

na urlopie zdrowotnym ma jedynie zakaz podejmowania (i kontynuowania) pracy zarobkowej - uczestniczenie w posiedzeniu rp i głosowanie nie jest zabronione (oczywiście nie ma obowiązku uczestniczenia)

czyli, jeśli przyjdzie, to go wyprosić nie można i jego głos ważny jest - podobnie jeśli n-l ma urlop uzupełniający, macierzyński czy bezpłatny

inną sprawą jest L4 - wtedy przyjść nie może, bo byłoby to świadczenie pracy, czego mu na L4 nie wolno

........
oczywiście quorum odnosi się do wszystkich członków, więc trzeba je wyznaczać w stosunku do całej rady - i tak: jeśli w szkole jest w danym momencie czynnych 9 n-li, do tego 2 jest na urlopach zdrowotnych, 1 na macierzyńskim, 2 na bezpłatnym i 3 choruje, to rada ta liczy 18 n-li, a potrzebne quorum, to 9 osób -> co oznacza, że wszyscy czynni i zdrowi muszą przyjść na posiedzenie by rp miała zdolność do podejmowania uchwał :-)


post został zmieniony: 14-04-2010 07:06:52
1qaz14-04-2010 07:10:37   [#10]
dzięki
Roman K14-04-2010 08:36:10   [#11]

Ha

warto czytać wątek do końca :):)


post został zmieniony: 14-04-2010 08:37:20
Marek Pleśniar14-04-2010 09:02:28   [#12]

nawet na urlopie jest się członkiem rady pedagogicznej, bo rada to nie zebranie rady tylko ludzie

----

z drugiej strony, pracownika nie obchodzą kwora, głosowania itp, dyrektor ma duży łeb, niech się martwi kworami

Leszek14-04-2010 09:10:04   [#13]

tu można sobie tak podumać:

1. jest członkiem rp na udpz,

2. na rp może przyjść ale będzie to w ramach art. 42 świadczenie pracy,

3. do pracy może przystąpić po updz ale tylko wtedy gdy przyniesie od lekarza odpowiedni dokument zezwalający na powrót z updz do pracy

4. w rp ma prawo uczestniczyć jeśli - patrz pkt 3.

tyle moich dumań

pozdrawiam

beera14-04-2010 11:04:01   [#14]

no to się w tym watku dowiedziałam, ze udział w posiedzeniach rp NIE JEST pracaą nauczyciela

do tej pory myslałam, ze jest - w ramach 40 godzin z Art 42

stąd - udział w posiedzeniach RP jest świadczeniam pracy i stąd ten nauczyciel nie uczestniczy w nich podczas L-4 i urlopów zdrowotnych.

tak jak jest napisane, ze nauczyciele maja pensum 18 godzin.
I mają je takie wszyscy zatrudnieni w szkole. I także ten na l-4 i na urlopie zdrowotnym. Ale ich nie wykonuje - choć jest zatrudniony, bo wyklucza to sytuacja, w której się znajduje (w tym przypadku UPZ)

 

Więc odpowiadając na pytanie z #1 - ten n-l nie ma prawa uczestniczyc w RP i głosowac w waznych sprawach, bo nie ma prawa wykonywac obowiązków słuzbowych wynikających z jego zatrudnienia, w tym udziału w rp i przeprowadzania lekcji - ze względu na UPZ.

 

Marek Pleśniar14-04-2010 11:48:29   [#15]

wnioski są optymistyczne i godne popularyzacji - skoro rada to nie praca to nauczyciele mogą nie przychodzić na posiedzenia:-) Się ludzie ucieszą bo generalnie te rady to nuuda

Gaba14-04-2010 13:13:40   [#16]
Uczestnictwo w radzie jest obowiązkowe - i we wszystkich działaniach opisanych w KN oraz wynikających ze statutowych obowiązków nauczyciela pod warunkiem, że nauczyciel jest zdrów. Na urlopie dla poratowania - nie jest zdrów. Listę całej rady mam do podpisana pod wszystkimi dokumentami - zarządzeniami, uchwałami z obecnościami w porządku alfabetycznym - obok są miejsca na  podpisy lub parafki, gdy ktoś nieobecny wpisuje powód nieobecności, np. urlop, zwolnienie, l4.
rzewa14-04-2010 16:09:29   [#17]

cóż... nie ma nigdzie zapisu, że na updz n-l nie może przychodzić do pracy i wykonywać niektórych czynności z nią związanych (np. uczestniczyć w zebraniu rady, nawet może przynieść od lekarza zaświadczenie, że uczestnictwo w zebraniu rp nie szkodzi jego zdrowiu :-)) - może również uczestniczyć w zajęciach kursu czy studiów podyplomowych, a nauczyciel-radny może głosować na sesji rady gminy

nie napisałam, że udział w zebraniu rp nie jest pracą n-la -> napisałam, że nie jest tym rodzajem pracy, o jakim jest mowa w art 73 ust 7 KN, a co za tym idzie nie jest zabroniony i dyrektor nie może takiego n-la wyprosić z posiedzenia

takiego na L4 też wyprosić nie może, ale może w tym wypadku zgłosić ZUS-owi świadczenie pracy w okresie pobierania zasiłku, co skutkuje w najlepszym razie odebraniem tego zasiłku n-lowi

Gaba14-04-2010 16:53:50   [#18]

Ewo, nie zgadzam się, że nie można wyprosić chorego nauczyciela, który świadczy pracę w postaci  bytności na radzie. Wyprosiłam w sierpniu kolegę, który połamany przyszedł do pracy - na radę. I bardzo się przy tym podenerwowałam, za co go przepraszam, bo podniosłam głos, gdyż miałam już taki przypadek, iż ktoś świadczył pracę na L4 i doznał jakoby wypadku. Sprawa znalazła niestety finał w sądzie, ale sędzia odrzucił wszystko, bo tamten kolega sporo nakłamał. 


Dopuszczenie chorego pracownika do pracy skutkuje poważnymi sankcjami dla pracodawcy. Nie interesuje mnie, jaka to praca, czy dźwiganie, czy myślenie teoretyczne - nie wolno mu pracować, a w zakładzie pracy tym bardziej. Co mam zrobić jako pracodawca? tylko zgłaszać... do ZUS... może jeszcze zdjęcie zrobić i przesłać, czy czekać na komisję z ZUS. Jedyna droga - odsunąć od czynności służbowych, nie jest istotne, czy ma palec złamany, czy grypę, czy jest po operacji - nie może pracować, a lekarz dał mu na to kwit. Jeżeli lekarz uzna, że choroba nie przeszkadza, np ww. wspomniany palce, to na prosbe pracownika lub z własnej inicjatywy - zwolnienia nie da. I tyle. 

beera14-04-2010 18:59:09   [#19]

rzewa, Ty żartujesz, co nie?

należałoby zacząć argumentację, chocby posiłkując się możliwością dopuszczenie bądź nie do pracy nla, o czym właśnie wyżej gaba, ale i innymi takimi tam różnymi zapisami w róznych tam;) ale sprawa jest tak oczywista, ze chyba trochę zal klawiszy



rzewa15-04-2010 06:41:33   [#20]

oczywiście, co do L4 macie rację :-)

ale w poście #01 chodzi o updz, a to już inna sprawa

AnJa15-04-2010 07:12:43   [#21]

czyli nauczyciel na udpz może świadczyć prace, ale wybiórczo

podobnie na macierzyńskim, wychowawczym czy wypoczynkowym?

bo w tym ostatnim przypadku nie udalo mi się niestety przekonac zusu , ze był wypadek w pracy

beera15-04-2010 08:38:58   [#22]

na UPZ może np. pełnić dyżury

;))

AnJa15-04-2010 10:13:14   [#23]
na dyskotekach
Gaba15-04-2010 10:20:07   [#24]
robicie sobie żarty, a niektórzy biorą to na poważnie - na urlopie nie pełni zadnych dyżurów, nawet na dyskotekach po towarzysku... , ani w stołówce, ani na 10 minut, bo koleżankę boli ząb i poszła po lekarstwo do pielęgniarki. Nie jeździ też jako opieka na wycieczki w naszej szkole czyli w naszym zakładzie pracy, w innej może, bo tam jest osobą prywatną.
Caro17-04-2010 16:09:21   [#25]
a w czasie opieki lekarskiej nad dzieckiem - chyba też nie może uczestniczyć w posiedzeniach RP? (jest zdrowy)
dyrlo17-04-2010 21:31:19   [#26]

I tu moim zdaniem nie ma przeszkód, żeby nauczycielka mająca opiekę nad chorym dzieckiem uczestniczyła w posiedzeniu RP.

Mamy takie przypadki, wiadomo rano mama musi być z dzieckiem bo tatuś pracuje, ale jak wrócił tatuś to mama nauczycielka (wychowawczyni klasy) uczestniczy w klasyfikacyjnym posiedzeniu.

rzewa18-04-2010 11:59:17   [#27]

może, ale nie musi 

tak jak w przypadku każdego urlopu


post został zmieniony: 18-04-2010 11:59:53

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]