Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zastępstwa koleżeńskie i inne......
strony: [ 1 ][ 2 ]
Magosia10-05-2006 22:44:44   [#51]

Wkleję odpowiedż- srewis prawny "Prawo oświatowe ABC"

Odpowiedź na pytanie QA39057

Tytuł

Zastępstwa koleżeńskie w szkołach

Treść pytania

Jaka jest kwalifikacja prawna tzw. zastępstw koleżeńskich? KP ani KN nie przewidują takiego pojęcia, natomiast jest to dosyć powszechne zjawisko w szkołach. Proszę o komentarz i ocenę z punktu prawnego.

Jest następująca

Treść odpowiedzi

W rozumieniu Konstytucji ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela jest aktem prawa powszechnie obowiązującego - o bezwzględnej, nieograniczonej i bezwzględnej mocy obowiązywania. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela w sposób jednoznaczny i wyraźny reguluje zasady zastępowania nieobecnego nauczyciela - czy to doraźnie (art. 35 ustawy Karta Nauczyciela) czy na okres dłuższy (np. w drodze umowy o pracę na czas określony zawieranej w sytuacji potrzeby zastępstwa nieobecnego nauczyciela - art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela). W związku z tym, że ustawa w sposób szczegółowy reguluje kwestie wynagradzania nauczycieli za godziny "doraźnych" zastępstw, niejasne jest na czym miałoby polegać, z formalnego punktu widzenia, odpracowanie nieprzepracowanej godziny zajęć w ramach tzw. "zastępstwa koleżeńskiego".

Można dodać, że do kompetencji organu prowadzącego szkołę należy określanie corocznie - w drodze regulaminu obowiązującego od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia na podstawie art. 30 ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela - szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny doraźnych zastępstw. Niedopuszczalnym jest natomiast, aby przepisy "regulaminu pracy nauczycieli" w ogóle regulowały sprawy z zakresu przedmiotowego regulacji aktu prawnego rangi ustawowej (nie mówiąc już o sytuacji, w której miałyby materię ustawową, tj. w zakresie dotyczącym zastępowania na zajęciach nieobecnego nauczyciela - regulować sposób odmienny).

Autor odpowiedzi: Katarzyna Szłyk

Magosia10-05-2006 22:55:44   [#52]

A napisałam, bo mnie minister zbił z tropu słusznego myślenia:-(

Przypomnę :

Ryszard 02.04.2006 15:30 [#44]
wykopaliska i nowości

http://www.znp.edu.pl/dane/pliki/Internet2903.doc

 

Warszawa, 2006-03-

MINISTER EDUKACJI i NAUKI

DPZN-WSW-JGD-1800-3/06

 

Pani Janina Jura

Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego

......Wśród szeregu rozwiązań organizacyjnych możliwe jest tu np. organizowanie tzw. zastępstw koleżeńskich, czy też odpracowanie przez nauczyciela niezrealizowanych zajęć w innym terminie.

Gaba10-05-2006 23:00:27   [#53]
pożartowalismy sobie z tego już... - miło nam, że prawnik potwierdza nasze stanowiko. Nie ma takiego tworu.
Andrzej z G10-05-2006 23:07:25   [#54]
Ja mysle, że takowego zastępowania być nie może formalnie. Po cichu tak, ale to co pisaliście wiele razy to jak masz dobre serce to d... ma być b. twarda.
goszka2111-05-2006 14:42:33   [#55]

Czytając.....posty, aż się uśmiechnęłam.bo nasz OP jednak jest OK!!!! Na doskonalenie mamy w poszczególnych placówkach w zależności od liczby n-li.U mnie - 1400 zł na 6 n-li. Nie różnicuje w żaden sposób statusu nauczyciela, czy to w szkole czy w przedszkolu..

Dlatego czuję się jakoś tak "bezpiecznie" mając..prawie tuż za płotem OP>

Tego tez Wam życzę..Bezpieczeństwa...płotu może nie koniecznie:):):):)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]