Rezygnacja ze stanowiska dyrektora szkoły w zasadzie powinna być składana na koniec roku szkolnego (31.08).
Czyli w maju następuje złożenia przez dyrektora rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem (czerwiec , lipiec, sierpień). Uzasadnienie takiego terminu wynika ze specyfiki pracy szkoły, inaczej nowy dyrektor (lub OP) postawiony jest w trudnej sytuacji zapewnienia rezygnującemu dyrektorowi godzin w trakcie roku szkolnego. Sama rezygnacja nie powoduje zaprzestania pełnienia funkcji dyrektora, potrzebne jest jeszcze odwołanie, którego dokonuje np. prezydent miasta. Organ ten nie może odmówić przyjęcia rezygnacji (nie może jej zignorować). Odwołanie ze stanowiska dyrektora następuje po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Odwołanie nie powoduje rozwiązania stosunku z nauczycielem, który zajmował to stanowisko.
W arkuszu organizacji -> dyrektor vacat, a rezygnujący dyrektor - np. 4 godziny (lub nic -> nie ma go w arkuszu).
W maju art. 20 dla rezygnującego dyrektora -> rezygnujący dyrektor nie wyraża zgody na uzupełnienie etatu, zmniejszenie etatu lub podobne.
Czerwiec -> rezygnujący dyrektor informuje OP o zamiarze przejścia z dniem 1.09 na emeryturę i prosi o pomoc w przygotowaniu stosownych dokumentów.
Na koniec lipca -> wizyta w ZUS (złożenie wniosku o emeryturę).
Na koniec sierpnia - inwentaryzacja, przekazanie szkoły, świadectwo pracy, wypłata odpraw i pożegnanie. |